RM202221
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RM202221
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 220V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
5.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mechanical Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
165 VDC
Must Release Voltage :
22 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)