G5LE-14-36DC60
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G5LE-14-36DC60
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 60V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
45 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max