G4B-112T1-US-AC100
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G4B-112T1-US-AC100
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 100V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
13 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
100VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
80 VAC
Must Release Voltage :
30 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"