MK3PNV-5-I-AC24
Part Number:
MK3PNV-5-I-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Coil Current :
88 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Varistor
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)