MJN2C-I-AC24
Part Number:
MJN2C-I-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Coil Current :
70.8 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Operating Temperature :
-45°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)