G7L-2A-TUB-J-CB-DC100
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G7L-2A-TUB-J-CB-DC100
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 100V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
19 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
100VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
75 VDC
Must Release Voltage :
15 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)