PT52B024B
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PT52B024B
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
30.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max