G2R-2A4-DC18
Part Number:
G2R-2A4-DC18
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 18V
Coil Current :
29.4 mA
Coil Voltage :
18VDC
Contact Rating (Current) :
4 A
Must Operate Voltage :
12.6 VDC
Must Release Voltage :
2.7 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max