G2R-2A4-AC50
Part Number:
G2R-2A4-AC50
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 50V
Coil Current :
18 mA
Coil Voltage :
50VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) :
4 A
Must Operate Voltage :
40 VAC
Must Release Voltage :
15 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max