G2R-2A4-AC220
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2R-2A4-AC220
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 220V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
4 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max