G2R-1-SKVD-AC220
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2R-1-SKVD-AC220
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 220V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Coil Current :
4.1 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max