G2R-1-E-AC110
Part Number:
G2R-1-E-AC110
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V
Coil Current :
10.6 mA
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max