G2R-1A-AP-DC12
Part Number:
G2R-1A-AP-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Coil Current :
43.6 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max