G2R-1A-AC220
Part Number:
G2R-1A-AC220
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V
Coil Current :
4.1 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max