G2R-14-AC12
Part Number:
G2R-14-AC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
12VAC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
9.6 VAC
Must Release Voltage :
3.6 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max