S87R11D2B1D1110
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
S87R11D2B1D1110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 110V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
40 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-10°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)