PRD-5DY0-75
Part Number:
PRD-5DY0-75
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 75V
Coil Current :
26.7 mA
Coil Voltage :
75VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
56.25 VDC
Must Release Voltage :
7.5 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC - Nom