KUMP-14D58-36
Part Number:
KUMP-14D58-36
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 36V
Coil Current :
33.3 mA
Coil Voltage :
36VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
27 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)