KAP-11DY-110
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KAP-11DY-110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)