T7NS1D1-48
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
T7NS1D1-48
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
7.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
9 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
240VAC, 28VDC - Max