RP420110
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RP420110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
9 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
400VAC - Max