KUIP-11A55-240
Part Number:
KUIP-11A55-240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Coil Current :
8.8 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
204 VAC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)