KRP-3DH-12
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KRP-3DH-12
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
100 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)