KRP-3DH-24
Part Number:
KRP-3DH-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Coil Current :
51 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)