S87R5A2B1D1-24
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
S87R5A2B1D1-24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
165 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-10°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)