S89R5AAC1-120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
S89R5AAC1-120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY IMPULSE SPDT 15A 120V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
75 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
Impulse
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)