KRP-3AH-120
Part Number:
KRP-3AH-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 120V
Coil Current :
17.5 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 55°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)