G8P-1111P-US-DC48
Part Number:
G8P-1111P-US-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Coil Current :
19 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC, 28VDC - Max