MK3PN-5-S-AC120
Part Number:
MK3PN-5-S-AC120
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Coil Current :
18 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)