MK3P5-S-AC240
Part Number:
MK3P5-S-AC240
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Coil Current :
9.2 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mechanical Indicator, Test Button
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)