MK3P5-I-AC220
Part Number:
MK3P5-I-AC220
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Coil Current :
11 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mechanical Indicator
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)