LY4N-AC50
Part Number:
LY4N-AC50
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 50V
Coil Current :
40 mA
Coil Voltage :
50VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
40 VAC
Must Release Voltage :
15 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max