LY1F-DC100/110
Part Number:
LY1F-DC100/110
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max