G8P-1114P-BI-US-DC12
Part Number:
G8P-1114P-BI-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Coil Current :
77 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 28VDC - Max