G2R-2A4-AC240
Part Number:
G2R-2A4-AC240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 240V
Coil Current :
3.8 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Rating (Current) :
4 A
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max