G2R-24-ASI-DC12
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2R-24-ASI-DC12
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 4A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
43.6 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
4 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max