G2R-2-SN-AC120
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2R-2-SN-AC120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
7.5 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max