HC4D-L-DC100V-D
Part Number:
HC4D-L-DC100V-D
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 100V
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 14 Pin