HC4-DC12V-D
Part Number:
HC4-DC12V-D
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC - Max