HC3-DC12V-D-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HC3-DC12V-D-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
75 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max