HC1-HTM-AC120V-F
Part Number:
HC1-HTM-AC120V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Coil Current :
11.9 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC - Max