HC1E-L-DC100V-F
Part Number:
HC1E-L-DC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 100V
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Max