HC1E-HTM-AC200V-F
Part Number:
HC1E-HTM-AC200V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 200V
Coil Current :
6.6 mA
Coil Voltage :
200VAC
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
160 VAC
Must Release Voltage :
60 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max