HC1E-H-AC200V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HC1E-H-AC200V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 200V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
200VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
160 VAC
Must Release Voltage :
60 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Max