HL2-HP-AC200V-F
Part Number:
HL2-HP-AC200V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 200V
Coil Current :
6.6 mA
Coil Voltage :
200VAC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
160 VAC
Must Release Voltage :
60 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom