JC1AF-S-DC24V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JC1AF-S-DC24V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)