JQ1AP-24V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JQ1AP-24V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Class E
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 110VDC - Max