HL2-PL-DC48V-F
Part Number:
HL2-PL-DC48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Coil Current :
18.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom