HL2-L-DC100V-F
Part Number:
HL2-L-DC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)