HL1-PL-AC100V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HL1-PL-AC100V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
100VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
80 VAC
Must Release Voltage :
30 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom